Wyspa Zakynthos w Grecji - wakacje na Zakynthos

Wyspa Zakynthos - gwarancja udanych wakacji

Zakynthos, zwana również Zante (z włoskiego), jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Jońskim, położoną na zachodnim wybrzeżu Grecji. Łagodne zimowe opady deszczu sprawiają, że Zakynthos jest bardzo bujną w roślinność wyspą. Zauważyli to już Wenecjanie, którzy przed wiekami zdobyli wyspę i dlatego też nadali jej nazwę II fiore del Levante (Kwiat wschodu). Najlepsze miesiące by odwiedzić wyspę do marzec, kwiecień i maj. W tym okresie roślinność zaczyna kwitnąć a zielone wzgórza pokrywają się dywanem kolorowych kwiatów. Zanurzone w lazur morza białe klify to coś, co trzeba zobaczyć - najlepiej wynajmując łódź, którą dotrzemy do najpiękniejszych zakątków Zakynthos.

zakynthos

 

Co warto zobaczyć na Zakynthos?

Błękitna Grota

Zaczynamy od Błękitnych Grot (Blue Caves), których krajobraz tworzy seria formacji geologicznych - naturalne łuki zostały wyrzeźbione przez erozję. Jednak to co przyciąga turystów do Blue Caves to niesamowity błękit wody w najgłębszych miejscach, którego piękno najlepiej podziwiać z samego rana, wtedy światło jest bardzo intensywne i załamując się wspaniale rozświetla głębiny. Aby tam dotrzeć można wynająć łódź lub wykupić wycieczkę fakultatywną na miejscu (ofert touroperatorów trudno nie zauważyć).

Największą z grot jest Kianoun. Na rejs do Błękitnych Grot najlepiej  wybrać się z przylądka Skinari. Cena wycieczki jest atrakcyjniejsza niż z Makrigialos lub Alykes. Łodzie są niewielkie co ułatwia im  wpływanie do większości jaskiń. Najlepiej wybrać rejs łodzią z przeszklonym dnem, gdyż oprócz podziwiania formacji skalnych mamy możliwość obserwacji dna morza. W czasie wycieczki zazwyczaj jest możliwość zakosztowania kąpieli wodnej.

Wrak w Navagio

Pierwotnie statek przemytniczy, który stracił moc silnika w 1981 roku i został wyrzucony na brzeg tej niewielkiej zatoczki. Navagio, położne na zachodnim wybrzeżu wyspy, gdzie najłatwiej dostać się z Porto Vromi, jest wyróżniane w greckich ogłoszeniach turystycznych. Warto wziąć pod uwagę porę w jakiej wybieramy się do Navagio. Najlepiej być tam wcześnie rano lub po godzinie 15.00. W godzinach szczytu plaża jest otoczona statkami wycieczkowymi i nawet kilkaset osób wychodzi na ląd. Trudno wtedy docenić naturalne piękno Navagio, nie wspominając o pocztówkowych zdjęciach.  Należy pamiętać, że wrak ma bardzo ostre krawędzie i łatwo można się zranić. Zalecamy ostrożność.

Aby podziwiać zatokę z klifu, kierujemy się do w stronę klasztoru Agios Gergio Kremnao. Będąc na miejscu udajemy się drogą w prawo do małej platformy widokowej. Tam właśnie robione jest wiele zdjęć, które znamy z katalogów. Polecamy zobaczyć Navagio od strony morza, jak również z perspektywy klifu.

wrak navagio

Plaże na Zakynthos

  • Navagio Beach znana jako Zatoka Wraku - jedna z najpopularniejszych plaż na wyspie, o której pisaliśmy wyżej.
  • Gerakas - jest postrzegana jako jedna z najatrakcyjniejszych plaż. Znajduje się około 18 km od stolicy. Długa, piaszczysta plaża obmywana jest przez krystalicznie czystą wodę, której głębokość opada bardzo powoli. Na tej plaży swoje jaja składają żółwie Caretta-Caretta dlatego należy ściśle przestrzegać regulaminu z którym będziemy musieli się zapoznać. Plaża po zmroku jest zamykana a w ciągu dnia obserwowana przez wolontariuszy, którzy dbają o ogrodzone miejsca lęgowe żółwi. Jest to miejsce wolne od barów, restauracji i kawiarni dzięki czemu zyskuje na swej atrakcyjności.

careta careta

  • Laganas - tak jak miejscowość turystyczna o tej samej nazwie znajduje się ok. 10 km na południe od stolicy wyspy. Jest to 9 kilometrowa, piaszczysto-żwirowa plaża. Plaża cieszy się ciepłą i krystalicznie czystą wodą. Jako część  Narodowego Parku Morskiego, w miejscach często odwiedzanych przez żółwie obowiązuje zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Pozostałe części oferują miejsca do nurkowania. W pobliżu znajduje się również mała wysepka porośnięta sosnami Agios Sostis, do której bez problemu dotrzemy drewnianą kładką
  • Kalamaki - piaszczysta plaża położona ok. 7 km na południe od Zakytnhos (stolica wyspy). Imponujące wrażenie robią kamieniste formacje znajdujące się bezpośrednio na plaży. Zatokę Laganas można również podziwiać z punktu widokowego na szczycie skały. Ze względu na to, iż żółwie mają tu swoje lęgowiska, miejsce to podobnie jak Gerakas jest częścią Narodowego Parku Morskiego.
  • Tsilivi - Bardzo popularna plaża znajdująca się około 7 km od stolicy wyspy. Plaża nadaje się do uprawiania sportów wodnych, znajdziemy tam leżaki i parasole. Okolica obfituje w tawerny, dyskoteki, bary, restauracje i oczywiście w dużą ilość turystów. Warto zaznaczyć, że plaża Tsivili szczyci się nagrodą ?Błękitnej Flagi?, którą otrzymała za piękno, czystość wód jak również prawidłowe zagospodarowanie terenu.
  • Spiantza - 15 km od stolicy znajduje się urokliwa plaża Spiantza, która jest jedną z największych na wyspie. Częściowo plaża pokryta jest żwirem a częściowo jest piaszczysta. Idealna do uprawiania sporów wodnych jak również drużynowych typu siatkówka plażowa. Nasze pragnienie i głód zaspokoją lokalne bary.
  • Xigia (Ksigia)-  uważana za naturalne SPA z powodu znajdujących się w pobliżu i uchodzących do morza siarkowych źródeł. Znajduje się około 18 km od stolicy. Dzika i bujna roślinność porastająca klifowe wybrzeże nadaje temu miejscu wiele uroku. Plaża jest żwirowa, głównie usiana białymi kamyczkami. Dostępne są leżaki i parasole a dodatkową atrakcją jest możliwość popłynięcia do niedużej jaskini.

zakynthos 1

Co robić na Zakynthos?

Zakynthos nie jest wyspą polecaną na wakacje z dziećmi. Znajdujący się tam park wodny jest trudno dostępny i o wiele mniejszy niż ten znajdujący się na Korfu. Większość ośrodków na wyspie ma niski standard i wiele wycieczek oferowanych jest na wyspy sąsiednie lub do Grecji kontynentalnej. A szkoda. Zakynthos ma wiele do zaoferowania. Nadal znajdziemy tam ukryte wśród gór urokliwe wioski, przepiękne zatoczki otoczone klifami, cudowną przyrodę. Najlepiej samemu wynająć samochód i ruszyć krętymi, górskimi drogami w podróż po wyspie. Ze względu na niewielkie rozmiary wyspy możemy z powodzeniem okrążyć Zakynthos, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. Przykładowo zaczynamy w mieście Zakynthos, jedziemy na północ wzdłuż wybrzeża odwiedzając Tsivili i dalej Alykes oraz Alykanes. Na wschodnim wybrzeżu sceneria jest bardziej imponująca, gdy wspinamy się drogą  w kierunku gór. Dojedziemy do malowniczej miejscowości Agios Nikolaos. Stamtąd można przemierzać północne wybrzeże odwiedzając Navagio z platformą widokową. W Volimes, w górach możemy nabyć wyroby lokalnego rzemiosła i sztuki. Następnie kierując się do zachodniego wybrzeża i na południe do urokliwej zatoki Limnionas, gdzie w lokalnej tawernie można zatrzymać się na obiad.  Dalej na południe do  Kampi z widokiem ze szczytu klifu i na koniec do latarni w Keri aby podziwiać zachód słońca.

zakynthos miasto

Nurkowanie - choć jak reszta Grecji obszar pozbawiony jest dużej ilości ryb ze względu na intensywne połowy, to znajdziemy kilka ciekawych miejsc do nurkowania jak na przykład jaskinia Keri.

Jeśli jesteśmy zainteresowani grecką historią  możemy odwiedzić muzeum Dionysios Solomos w Zakynthos.

Relaks na plaży - prawdopodobnie najbardziej popularną rozrywką na Zakynthos!

BASE jumping - Od 2011 na Zakynthos obywają się skoki base jumperów. Skaczą z 200 metrowego klifu w Navagio. Coś dla potrzebujących mocnych wrażeń.

Zapraszamy po najlepsze oferty na Zakynthos do Biura Podróży Glob.