Wakacje w Chorwacji - którą część Chorwacji wybrać?

Wakacje w Chorwacji - którą część Chorwacji wybrać?

Chorwacja rozciąga się od podnóża Alp Julijskich na północnym zachodzie do Kotliny Panońskiej na wschodzie poprzez masyw Gór Dynarskich  w centralnej części regionu do wybrzeża Adriatyku na południu. 

Powierzchnia Chorwacji to 56.542 km2, z dodatkowymi 31.067 km2 wód terytorialnych. Ludność w Chorwacji to 4,5 mln osób. Stolicą jest  Zagrzeb (779,145 mieszkańców - administracyjne, kulturalne, naukowe i komunikacyjne centrum kraju). Wybrzeże chorwackiej części Adriatyku, z 1185 wyspami, wysepkami i rafami jest uważane za jeden z najbardziej imponujących w Europie. Zwiedzenie ponad 2000 km wybrzeża nie jest możliwe podczas jednego urlopu. Chorwacja została szczodrze obdarzona pięknym wybrzeżem, które w wielu miejscach uniknęło nadmiernego rozwoju znanego z innych wakacyjnych destynacji basenu Morza Śródziemnego.  

chorwacja

Jeśli uważasz, że Twoje życie stało się zbyt gorączkowe i skomercjalizowane, to wakacje w Chorwacji pomogą odzyskać spokój i harmonię gdy relaksując się  w przepięknej, dziewiczej scenerii,  zażywając kąpieli w czystych wodach i ciesząc  się zdrową, naturalnie produkowaną żywnością zapomnisz o codzienności.

 

Dalmacja

Dalmacja jest regionem leżącym na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. W najszerszym miejscu ma zaledwie 50 km i charakteryzuje się zacisznymi zatokami, dużą ilością plaż i zielonych wysepek. Ze względu na dzikie wybrzeże i liczne wyspy o zróżnicowanej wielkości i topografii, nurkowanie, żeglarstwo, spływy kajakowe i inne zajęcia na świeżym powietrzu są w tej części Chorwacji bardzo popularne. Wybrzeże Dalmacji znane jest z ciepłego morza, stałego wiatru i malowniczych zalesionych wysp.

Wyspa Korčula to jedna z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku. Jest również jednym z najpopularniejszych  kierunków turystycznych w tej części Chorwacji.

Podobnie jak na większości chorwackich wysp, Grecy byli tu pierwszymi osadnikami i nadali jej nazwę Korkyra Melaina  z powodu gęsto zalesionego terenu. Wyspa jest bogata w sztukę i kulturę, jak również w piękno przyrody - małe, zaciszne plaże i zatoki, niezamieszkałe wysepki oraz widoki zapierające dech w piersiach. Głównym miastem na wyspie jest Korcula.  Korcula jest typowym średniowiecznym miastem Dalmacji, z okrągłymi wieżami obronnymi i skupiskiem domów z czerwonymi dachami.
Marco Polo (1254 - 1324) znany na całym świecie podróżnik i pisarz, a także wenecki kupiec podobno urodził się w Korculi., gdzie do dziś znajduje się dom w którym miało to miejsce. Dom ten wkrótce zostanie przekształcony w Muzeum Marco Polo. Poza tym Korcula ma długą tradycję związaną z kulturą i sztuką, jest miejscem gdzie odbywają się festiwale a podczas spaceru można odwiedzić muzea i galerie sztuki lub wybrać się na pokaz tańca Moreska, , który kiedyś występował w całym basenie Morza Śródziemnego a teraz jest wykonywany tylko w Korculi.

korcula

Poza przepięknymi plażami i cudami natury Korcula ma  do zaoferowania różnorodność swej sztuki i historii, tradycyjnego rzemiosła, średniowiecznych budowli a to wszystko doprawione jest tańcem i lokalną muzyką. Nie sposób się nudzić.

Najbliższe lotnisko to  Dubrovnik  Airport. Na Korcule dostaniemy się jednym z wielu promów łączących wyspę ze stałym lądem.

 

Dubrownik jest miastem położonym na południowym krańcu Chorwacji. Posiada własne lotnisko - lotnisko w Dubrowniku Cilipi, a także terminal promowy dzięki czemu loty są dostępne z wielu europejskich miast, a promy z chorwackich miast i wysp jak również z Włoch.

dubrownik2

Dubrownik, zwany również Perłą Adriatyku jest miastem o bogatej kulturze i historii i jest wymieniany na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.. Stare miasto zostało zbudowane w XIII wieku i pozostało praktycznie nietknięte do dnia dzisiejszego. Do starego miasta prowadzą dwa główne wejścia ( Pile i Ploce ), które prowadzą do głównej ulicy miasta - Stradun. Miasto otoczone jest wysokimi murami, miejscami nawet 22 metry.  Jest to zdecydowanie obowiązkowy punkt programu podczas pobytu na terenie Dalmacji Południowej.

dubrownik

Split jest największym miastem Dalmacji i jednym z największych w Chorwacji. Miasto powstało, gdy pod koniec trzeciego wieku naszej ery, rzymski cesarz Dioklecjan zbudował tu swój pałac. Pałac Dioklecjana jest dobrze zachowany i znajduje się w samym sercu Splitu.

split

Wiele z historycznych i kulturowych zabytków znajduje się w obrębie murów Pałacu Dioklecjana. Jednym z nich jest Perystyl - główny plac pałacu otoczony kolumnami oraz znajdująca się po wschodniej stronie katedra  św. Dujama.

Split ma swój własny port lotniczy, który łączy go z Zagrzebiem, a także innymi miastami Europy. Linie promowe łączą miasto z pobliskimi wyspami ( Korsula, Vis, Lastovo ) jak również z włoską Ankoną w sezonie letnim.

Brela to małe miasto na Riwierze Makarskiej znane głównie z pięknej plaży Brela. Idealne miejsce w Dalmacji dla osób, które kochają długie żwirowe plaże w otoczeniu wysokich sosnowych lasów. Brela znajduje się między Splitem i Dubrownikiem, więc można stąd łatwo wyruszyć na wycieczki do tych miast.

Wyspa Brac to trzecia co do wielkości chorwacka wyspa. Znana z marmurowych kamieniołomów oraz plaży Zlatni Rat. Najpopularniejsze miejsca turystyczne na wyspie to Supetar, Pucisca i Milna. Wyjątkowo przyjemny klimat, bujna roślinność i piękne plaże są wielkim atutem dla turystów, którzy odwiedzają Brac.

wyspa brac

Hvar to kolejna wyspa Dalmacji, która znajduje się pomiędzy Korcula i wyspą Brac. Jest bardzo uczęszczanym miejscem, głównie z powodu specyficznego klimatu z dużą ilością słonecznych dni  w ciągu roku, rzadkich opadów deszczu i praktycznie braku opadów śniegu zimą.

hvar

Miasto Hvar jest położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Hvar. Posiada niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe i historyczne - katedra, klasztor Franciszkanów, a także teatr Hvar i twierdze na wzgórzu, które oferują widok na wyspy Pakleni i Vis. Na Pakleni i Vis regularnie kursują łodzie. Hvar znana jest również z lawendy i rozmarynu i szczyci się wiekową tradycją w produkcji olejków z lawendy i rozmarynu. Linie autobusowe łączą wszystkie główne miasta i wsie (Stari Grad, Vrboska, Jelsa, itp.). Linie promowe łączą Hvar ze Splitem, Rijeką, Zadarem i Dubrownikiem, a także kilkoma głównymi wyspami chorwackiego Adriatyku.

Park Narodowy Mljet znajduje się na wyspie o tej samej nazwie i powstał na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Obejmuje on około 30 kilometrów kwadratowych powierzchni co stanowi około 1/3 powierzchni wyspy.

mljet

W parku znajdziemy dwa słone jeziora (Veliko i Malo jezero), które są połączone wąskim kanałem. Veliko jezero (duże Jezioro) obejmuje obszar o powierzchni 1,5 kilometrów kwadratowych. Malo Jezero (Małe Jezioro) obejmuje około 0,25 kilometrów kwadratowych. Zasolenie wody w jeziorach jest nieco niższe niż w morzu, ze względu na źródła wód słodkich. Temperatura wody w jeziorach  jest zwykle wyższa o około 4 stopnie Celcjusza od wody w otwartym morzu co czyni kąpiel bardzo przyjemną.. Oba jeziora otoczone są gęstwiną starego lasu sosnowego. Na środku jeziora Veliko znajduje się mała wysepka na której wznosi się klasztor Benedyktynów.

Vis jest wyspą usytuowaną w centralnej części Dalmacji, o powierzchni około 90 km2. Wapienne grzebienie wzgórz pokryte są makią a żyzne doliny, pokryte czerwoną glebą miejscami poprzecinaną wydmami, służą pod uprawę winogron.

vis

Główne miejscowości na wyspie to Vis i Komiza. Dobrej jakości zakwaterowanie w hotelach lub apartamentach prywatnych, nieskażone środowisko z krystalicznie czystym morzem i morskie krajobrazy, jak również lokalne specjały - owoce morza z najczystszych części Adriatyku i wiele różnych form rekreacji są tym co przyciąga rzesze turystów na wyspę Vis. Na wyspie można znaleźć wiele pozostałości z czasów rzymskich - rzymskie miasto Issa z placem (agora - forum), głowę Afrodyty , fortece, klasztor franciszkanów, i wiele innych zabytków.

Turystyczny klimat tworzą liczne zatoki i plaże, które oferują spokój i ciszę. Restauracje w domowym stylu oferują najlepsze miejscowe przysmaki takie jak jagnięcina, owoce morza, kozi i owczy ser, lokalne wino i ziołowe alkohole. Vis od wieków słynie z produkcji wina. Opol to wspaniałe czerwone wino, Visko Crno jest winem mocniejszym i Vugava to jedno z najlepszych białych win na wyspie.

vis wyspa

Vis przez wieki było miejscem strategicznym i walczono o wyspę w wielu morskich potyczkach. Grecy, Rzymianie, Bizantyńczycy, Słowianie, Wenecjanie, Austriacy, Francuzi i Brytyjczycy w różnych okresach kontrolowali wyspę.  Główne bitwy morskie miały miejsce w 1811 roku, gdy Brytyjczycy pokonali Francję oraz w 1866 roku gdy Austria pokonała Włochy.  Podczas II wojny światowej w różnych jej okresach wyspa była siedzibą partyzantów Tity oraz siedzibą główną Brytyjczyków w rejonie.

Po wojnie Vis stała się bazą wojskową, do której dostęp był ściśle kontrolowany i dopiero latem 1998 wyspa została otwarta dla zagranicznych turystów. Dzięki temu wyspa nie została nadmiernie zniszczona przez przemysł turystyczny i do dziś można cieszyć się jej dziewiczym charakterem.