Gran Canaria - wyspa kontrastów.

Istnieje wiele powodów, aby wybrać Gran Canarię jako miejsce swojego urlopu i to o każdej porze roku. Jest ona trzecią co do wielkości wyspą kanaryjską położoną na Oceanie Atlantyckim i należy do Hiszpanii. Gran Canaria jest pochodzenia wulkanicznego i osiąga maksymalną wysokość 1,949 m w Pico de las Nieves, w centrum wyspy. Jej zróżnicowany krajobraz i mikroklimat czynią ją wyjątkową, opisywana jest nawet jako kontynent w miniaturze.

gran canaria2

Klimat Gran Canarii jest ciepły i łagodny. Latem możemy spodziewać się około 28°C, natomiast zimą temperatury często dochodzą do 20°C. Jej doskonały klimat, plaże, wspaniałe miejsca do uprawiania sportów wodnych czy niezwykłe dziedzictwo naturalne wyróżnia ją na tle pozostałych wysp w archipelagu.

Różnorodność krajobrazów na Gran Canarii jest oszałamiająca. Na 236 km wybrzeża znajdziemy spokojne zatoczki zlokalizowane na południu wyspy do bardziej popularnych regionów turystycznych w Las Palmas czy Playa del Inglés, a także takie unikalne miejsca, jak plaża Maspalomas ze swoimi szerokimi wydmami, które zostały naniesione przez wiatry wiejące znad Sahary oraz Piaski Güi Güi. Dobrym sposobem na odkrywanie wyspy jest wynajęcie samochodu, gdyż maksymalna odległość między dwoma punktami wynosi jedynie 47,5 km.

Krajobraz Gran Canarii.

Prawie połowa powierzchni Gran Canarii jest Rezerwatem Biosfery Unesco. Została do niego włączona, aby chronić niepowtarzalną faunę i florę wyspy, doceniono również osady, w których dba się o tradycje. W dalszym ciągu możemy zasmakować przepysznych serów wytwarzanych metodą tradycyjną. Na jednej wyspie możemy podziwiać endemiczne sosny kanaryjskie, pustynne wydmy, wąwozy, klify, skały wulkaniczne, złociste oraz czarne plaże a mając odrobinę szczęścia można zaobserwować delfiny, żółwie czy nawet wieloryby pływające w oceanie.

maspalomas

Północna część wyspy charakteryzuje się bujną zielenią natomiast na południu krajobraz jest bardziej pustynny, oddziela je zaś potężny masyw wulkaniczny.
Południowy fragment Gran Canarii jest najchętniej odwiedzany przez turystów dzięki najbardziej słonecznej pogodzie oraz znajdującej się tu największej ilości ośrodków turystycznych i hoteli. W tej części wyspy znajdują się też najładniejsze piaszczyste plaże: Maspalomas i Playa del Inglés oraz mniejsze: Taurito i Amadores, w Mogan.
Wyspy Kanaryjskie objęte są strefą wolnocłową więc można w atrakcyjnych cenach kupić różne produkty, począwszy od tradycyjnych upominków po kosmetyki czy sprzęt rtv.

gran canaria3

Największym miastem Gran Canarii, a jednocześnie stolicą jest Las Palmas. Najważniejszą  funkcję spełnia tu port, do którego wpływają cruisy z całej Europy. Najstarszą częścią miasta jest Vegueta, w której wyróżnia się gotycka katedra Catedral de Santa Ana. Dla spacerowiczów polecamy Trainę, pelną bulwarów i deptaków, główna ulica tej dzielnicy Casa Mayor de Triana jest wyłączona z ruchu samochodowego.
Sercem miasta jest Parque de Santa Catalina. Popularny park z kawiarniami i straganami, w którym szukają odrobiny cienia turyści z całego świata. W dzień warto z kolei powylegiwać się na trzy kilometrowej plaży zwanej Playa de las Canteras. Poza tym w Las Palmas cało rocznie odbywają się festiwale, fiesty, życie kwitnie na placach targowych, są muzea, w zrekonstruowanej dawnej wsi kanaryjskiej Pueblo Canario można nabyć wyroby rzemiosła ludowego. Największą popularnością cieszą się wyroby hafciarskie wysokiej jakości.

Gran Canaria

Co robić na Gran Canarii?

Gran Canaria to również miejsce gdzie na najmłodszych czeka dużo atrakcji. Aqualand to park wodny obejmujący powierzchnię 130 tysiącach metrów kwadratowych z plażą surferów ze sztucznymi falami czy zjeżdżalniami typu Kamikaze. Jest również Holiday World czyli wesołe miasteczko z 27 metrowym diabelskim młynem, Cocodrilo Park, w którym oprócz kilkuset krokodyli zobaczymy tygrysy bengalskie albo Palmitos Park, w którym z kolei można obserwować egzotyczną florę oraz faunę.

Również entuzjaści życia nocnego nie będą zawiedzeni, bo w stolicy wyspy oraz w kurortach turystycznych południa od promenady w Meloneras przez Playa del Ingles do Puerto Rico znajduje się szeroki wybór pubów, dyskotek lub barów z występami na żywo.

Amadores

Najstarszym kurortem na południu wyspy jest Maspalomas, znajdują się tu najpiękniejsze plaże na Gran Canarii. Maspalomas zlokalizowane jest się między głośnym Playa del Inglés a bardziej spokojnym Las Meloneras. W tej części wyspy są nie tylko luksusowe hotele, ale także skromniejsze bungalowy i apartamenty. Ten kurort wybierają przede wszystkim rodziny z dziećmi, do Puerto Rico przyjeżdżają głównie nastolatkowie ze względu na ilość klubów, a starsi wolą San Augustin. Maspalomas wyróżnia zabudowa willowa, w przeciwieństwie do Playa del Ingles, którą charakteryzują wysokie hotele a sercem miasteczka jest całodobowe centrum handlowe. Największą atrakcją tego rejonu są wydmy Dunas de Maspalomas, które zajmują 4 km kw. między wspomnianymi Maspalomas a Playa del Inglés. Lubiących spacery ucieszy deptak wzdłuż plaży prowadzący do latarni morskiej: Faro de Maspalomas. Warto się również wybrać do Puerto de Mogan, określanej "kanaryjską Wenecją". Gran Canaria jest też idealnym miejscem na piesze wycieczki. Długość tras wynosi ok. 2 tys. kilometrów, a po drodze piękne widoki gwarantują specjalnie przygotowane punkty widokowe.

Tak różnorodna ilość atrakcji jest gwarancją niezapomnianego urlopu.