Urlop w Turcji - popularne miejsce na wakacje

Urlop w Turcji - popularne miejsce na wakacje

Urlop w Turcji może okazać się idealnym wyborem dla Ciebie.

Turcja jest jednym z dziesięciu najpopularniejszych destynacji turystycznych według liczby turystów i przychodów z tytułu turystyki. Czy nadal zastanawiasz się czy wakacje warto spędzić w Turcji? Oto kilka powodów, które powinny pomóc podjąć właściwą decyzję.

Turcja Kaputas

 

Raj dla miłośników morza i słońca

Niepowtarzalny śródziemnomorski klimat i piękna przyroda Turcji pozwala przez prawie 6 miesięcy cieszyć się idealnym klimatem, zwłaszcza w Antalyi, Alanyi i Bodrum, które są najpopularniejszymi destynacjami na południu kraju. Wspaniałe piaszczyste plaże morza Śródziemnego i Egejskiego zachęcają do relaksu a idealna do kąpieli woda kusi swym błękitem.  Aby w pełni docenić wspaniałe wybrzeże warto wybrać się jachtem na kilkugodzinny rejs. Organizatorzy zawsze zabierają turystów w najpiękniejsze zakątki a przystanki pozwalają na pływanie w niedostępnych pieszo miejscach.

Historia

Turcja to niezwykły bogaty historycznie kraj. Aktualnie największa liczba wykopalisk znajduje się właśnie w Turcji. Turcja jest kolebką wielu cywilizacji, imperiów, postaci historycznych i legend. Znajduje się tam jeden z najstarszych znanych ludzkości  obszarów zamieszkałych - Çatalhöyük (6500 pne). Efez (Świątynia Artemidy), Troja, Kapadocja czy Grota  Św. Piotra w Antiochii to tylko niektóre z niezliczonych miejsc wartych zwiedzenia w Turcji.

Efez

Zakwaterowanie

W Turcji znajdziemy najbardziej luksusowe hotele świata, które sprostają najwyższym wymaganiom.  Przepych i ekstrawagancja w tych hotelach nie mają sobie równych. Wiele z nich było budowanych z myślą o rosyjskich oligarchach, którzy chętnie odwiedzają to miejsce. Jeśli jednak nasze wymagania nie są aż tak wygórowane z powodzeniem znajdziemy dobry hotel dla siebie  w bardzo przystępnych cenach z powodu silnej konkurencji pomiędzy biurami podróży.

titanic lara

Zakupy

Miłośnicy zakupów również znajdą w Turcji swój raj. Od przepięknie tkanych dywanów i tradycyjnych pamiątek po wyroby skórzane i tekstylia. Rzeczą naturalną w Turcji są sklepy z "oryginalną" odzieżą. Prawo Tureckie pozwala na sprzedaż tak zwanych podróbek, co cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Warto zaznaczyć, że jakość tych wyrobów bywa różna - od kompletnej tandety po naprawdę dobry jakościowo asortyment. Nie sposób ominąć także stoisk z aromatycznymi przyprawami i lokalnymi przysmakami, których najwięcej znajdziemy na miejskich bazarach.

turcja bazar

Kultura

Populacja Turcji jest mieszanką wielu kultur o  różnych korzeniach etnicznych. Każdy region ma inne tradycje, swoją sztukę, muzykę i folklor, łącznie z wyjątkowymi nawykami żywieniowymi w danym regionie.  Choć wszyscy są dumni z bycia Turkami, to wielokulturowe środowisko dodaje atrakcyjności i nie pozwala się nudzić podczas urlopu.

turcja taniec

Kuchnia

Kuchnia turecka jest jedną z najlepszych na świecie. Jest to połączenie kuchni śródziemnomorskiej i kuchni Bliskiego Wschodu. Turecka kawa czy bardzo słodka herbata podawana w małych filiżankach idealnie komponuje się ze słynnym przysmakiem tureckim ? Turkich Delight, który znajdziemy w każdym sklepie z żywnością.  Obowiązkowym punktem jest również oryginalny kebab z baraniną znany w Turcji od ponad tysiąca lat ! Warto poszukać miejsca gdzie jedzą lokalni mieszkańcy ? mamy wtedy większą pewność, ze otrzymamy oryginalnego kebaba. Wyjątkowe są również przystawki ( meze). Głównie meze to gotowane warzywa podawane na zimno, kalmary, ryby, czy wypieki zwane borek ( konsystencją przypominają ciasto francuskie w farszem mięsnym, warzywnym lub serowym ). Dla koneserów mocniejszych trunków Turcja od wieków przygotowuje wódkę zwaną Raki o anyżowym posmaku, która jest również nazywana "mlekiem lwa?. Bardzo ważne miejsce w tureckiej kuchni zajmują owoce morza, którym można rozkoszować się w tawernach kupujących świeże ryby bezpośrednio od rybaków.

herbata turcja

Łaźnia turecka - Hammam

Miłośnicy sauny i szeroko rozumianego Spa z pewnością będą zachwyceni ofertą łaźni tureckich Hammam.  Przez wiele wieków były to jedyne miejsca, w których można było zażyć kąpieli. Aktualnie są to profesjonalne centra Spa, które sprawią, że poczujesz się zrelaksowany i odprężony. Czy już czujesz woń olejków wśród antycznego wystroju łaźni ? A może Twoje zmęczone siedzącym trybem pracy potrzebuje odnawiającego biologicznie masażu ? Nie zastanawiaj się i leć do Turcji z globfly.pl !

hammam