Park Narodowy Jezior Plitwickich Chorwacja

Park Narodowy Jezior Pitwickich

Park Narodowy Jezior Pitwickich to jedna z najpiękniejszych chorwackich atrakcji turystycznych , która dodatkowo została wyróżniona wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Park, który położony jest w pół drogi między Zagrzebiem a położonym na wybrzeżu miastem Zadar, swe piękno zawdzięcza głównie swoim  szesnastu jeziorom . Jeziora malowniczo połączone niezliczonymi wodospadami  są ukryte w leśnej gęstwinie, którą zamieszkują jelenie, wilki, niedźwiedzie, dziki oraz mnóstwo rzadkich gatunków ptaków.  Cały park zajmuje powierzchnię blisko trzystu  kilometrów kwadratowych a jeziora są połączone wodospadami na długości ośmiu kilometrów.

plitvice

Zwiedzanie - ile to kosztuje i co dostajemy w zamian.

Park otwiera swe piękno codziennie przez cały rok (8:00 - 18:00), przy czym w okresie letnim czas na zwiedzanie jest wydłużony (7:00 -20:00). Za wstęp na teren parku pobierane są opłaty, które służą utrzymaniu i ochronie ich piękna. Opłaty dla dorosłych w okresie od listopada do marca wynoszą 80 Kun (43 PLN) a w okresie od kwietnia do października 110 Kun (60 PLN). Bilet grupowy dla minimum 15 osób to koszt odpowiednio 70 i 100 kun (zima - lato). Zniżki przysługują studentom oraz dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Studenci w zależności od sezonu płacą 60 lub 80 kun, a dzieci i młodzież - 40 lub 55. Dzieciom do 7 roku życia otrzymują wstęp bezpłatny. Osoba dorosła, za dwudniowy bilet, w sezonie turystycznym musi zapłacić 180 kun. Opłata za wejście obejmuje autobus , rejs promem z napędem elektrycznym, szlaki turystyczne, ubezpieczenia i podatki.

plitvice 2

To co najlepsze w Narodowym Parku Jezior Plitwickich to możliwość spacerowania pośród pięknej przyrody, czystych jezior i orzeźwiających wodospadów. Na terenie parku dostępne są mapy, które prowadzą przez wytyczone szlaki turystyczne. Pokonanie najdłuższego zajmuje około ośmiu godzin.  Do wyboru mamy również rejs elektrycznym promem z jednej na drugą stronę największego jeziora w Parku. Dla osób, które nie lubią lub nie mogą długo spacerować przewidziany jest panoramiczny autokar z doczepianymi "wagonikami", który zabiera turystów w najciekawsze dostępne miejsca.

plitvice 3

Co ciekawe, Plitvice to miejsce, które można odwiedzić o każdej porze roku. Ich piękno zmienia się w zależności od pory roku. Również zimą, przykryte białym śniegiem okolice robią ogromne wrażenie.

W pobliżu wejścia nr 1 znajduje się restauracja (Licka kuca), która serwuje regionalne potrawy. Możliwe jest również zatrzymanie się w okolicach parku na kilka dni w jednym z hoteli lub na polu kempingowym.

Wiele osób pyta, czy jest w jeziorach na terenie parku można popływać. Niestety jest to zakazane ze względu na ochronę jaką objęty jest park.