Pamukkale Turcja

Pamukkale - turecki skarb

 

Wapń ma zbawienne działanie nie tylko na nasze kości. Jeśli wierzyć wielu bywalcom uzdrowiska Pamukkale, wapń zawarty w jego wodach dobrze wpływa na stan naszych mięśni i ścięgien. "Bawełniany Zamek" (Pamukkale) leży 19 km na północ od Denizli i swoją wielowiekową renomą zbudował na regenerujących właściwościach swoich wód bogatych w wapń. Unikatowe formacje trawertynowych półek, basenów  i stalaktytów zostały stworzone przez obszary  ciepłych wód mineralnych, które chłodzą się spływając po kaskadach i osadzają warstwę wapnia. Proces ten stworzył przepiękny krajobraz nie podobny do niczego innego na świecie. Pamukkale znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

pamukkale

Wieki przed zainteresowaniem za strony UNESCO, cud ten odkryli Rzymianie i założyli w tym miejscu Hierapolis, miasto - SPA, aby korzystać z leczniczych dobrodziejstw uzdrowiska. Boom turystyczny w latach 1980 i 1990 miał na Pamukkale negatywny wpływ. Hotele budowane na zboczu góry przyczyniały się do powolnego osuszania gorących źródeł, dlatego wszystkie hotele zostały rozebrane a odwiedzający nie mogą kąpać się w naturalnych basenach. Dziś można jeszcze zauważyć pozostałości po budynkach. 

Pamukkale i co dalej ?

Pamukkale posiada kilka uroczych hoteli i pensjonatów, a mimo regularnego napływu autokarów z turystami jest to dobre miejsce, aby poznać smak życia na tureckiej wsi, jeśli oczywiście będziemy omijać główne drogi. Kilka innych atrakcji jest również  w zasięgu ręki, w tym Afrodyzja, starożytne miasto związane z kultem bogini Afrodyty, gdzie obejrzymy pozostałości świątyni oraz pięknie zachowany starożytny stadion oraz oddalona o kilkanaście kilometrów starożytna Laodycea.

hierapolis