Nurkowanie w Egipcie

Nurkowanie w Egipcie

Rozmawiając o nurkowaniu nie sposób nie wspomnieć Morza Czerwonego, które dla amatorów podwodnych atrakcji ma wiele do zaoferowania. Na dodatek Egipt oferuje bardzo atrakcyjne ceny wakacji last minute, co znacznie obniża koszt całego wyjazdu.

nurkowanie

Swoją nazwę Morze Czerwone zawdzięcza okresowym zakwitom glonów, które nadają morzu czerwonawą barwę. Często, omyłkowo za źródło nazwy brane są czerwonawe wzgórza jego wybrzeży. Morze Czerwone to jedno z najcieplejszych mórz świata, cechujące się niesamowitą przejrzystością wody oraz delikatną falą, co tworzy idealne warunki do nurkowania.

Morze Czerwone jest uważane za jeden z siedmiu cudów podwodnego świata, ukrywa ponad 1000 gatunków bezkręgowców i ponad 200 gatunków korali miękkich i twardych. Stanowi podstawę dla morskiego ekosystemu złożonego z 1100 gatunków ryb z czego 20 % występuje tylko w jego wodach, co jest kolejnym atutem dla nurków.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym oferuje zapierające dech w piersiach możliwości obserwowania tropikalnego życia morskiego w krystalicznie czystych wodach - od delfinów i rekinów, po ogończe, żółwie i niezliczoną ilość kolorowych ryb zamieszkujących bujną rafę koralową. Nurkując w morzu czerwonym nie zabraknie zróżnicowanego terenu, pęknięć w podwodnych ścianach, wraków obrośniętych morską roślinnością, w których paradoksalnie tętni życie. W jednej chwili podziwiając piękny ogród koralowców możemy znaleźć się u krawędzi ciemnej głębi oceanu, co zdecydowanie podnosi poziom adrenaliny i zdaniem wielu nurków Morza Czerwonego nie da się porównać do żadnego innego miejsca.

egipt nurkowanie

Najlepsze miejsca na nurkowanie w Morzu Czerwonym

Nurkowanie w morzu czerwonym jest jak pudełko czekoladek Merci - Każdy znajdzie tam swój ulubiony smak. Niektórzy twierdzą, że Sharm El Sheikh na Półwyspie Synaj jest tym co Egipt ma dla nurków najlepszego. Ras Mohammed to legendarne już miejsce do nurkowania. Kryje w swoich głębinach ponad 10 wraków. Wśród nich jest Thistlegorm, który był dużym transportowcem (o tonażu ponad 9000BRT) przewożącym w czasie II Wojny Światowej zaopatrzenie dla brytyjskiej armii walczącej w Afryce. W Ras Mohamed znajduje się także cieśnina Tiran z jej przepięknymi rafami koralowymi, które są miejscem występowania żółwi, barakud oraz płaszczek.

Im dalej na południe Morze Czerwone oferuje coraz ciekawsze miejsca do nurkowania. Z Marsa Alam oraz Hurghady możemy wyruszyć na podwodne safari do Abu Nuhas ( Blaszana Rafa ), która swoją nazwę zawdzięcza spoczywającym na jej stokach licznym wrakom. Od otwarcia w 1860 roku Kanału Sueskiego, była postrachem wszystkich żeglujących w stronę Morza Czerwonego. Leżąca tuż przy uczęszczanym szlaku handlowym, stanowiła ostatnią, ale zdecydowanie najniebezpieczniejszą przeszkodę w drodze na otwarte morze. Kolejne miejsca w tych okolicach to The Brothers, Rafa Deadalus i Rafa Św. Jana, które usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających nurków. Są to miejsca, gdzie najłatwiej spotkać żarłacza białopłetwego i duże ławice ryb a ukształtowanie terenu obfituje w ciekawe jaskinie i podwodne tunele.

Istnieją dwa sposoby na nurkowanie w Egipcie. Możemy wykupić wycieczkę z hotelem w którejś z wyżej wymienionych miejscowości Egiptu i dodatkowo, już na miejscu wykupić wycieczkę fakultatywną z nurkowaniem lub wybrać się na rejs z noclegami na statku i wtedy skupić się głównie na nurkowaniu. Na pewno druga opcja pozwoli na nurkowanie w większej ilości ciekawych podwodnych miejsc. Warto jednak, będąc w Egipcie, trochę pozwiedzać - przecież Egipt to kolebka starożytnej kultury i na brak zabytków nie można narzekać.

nurkowanie egipt 1

Kiedy najlepiej nurkować w Egipcie ?

Morze Czerwone jest dobrym wyborem do nurkowania o każdej porze roku, ale temperatura wody różni się znacząco. Od czerwca do sierpnia woda może osiągnąć 30 ° C, ale spada do 22 ° C w lutym dlatego ważny jest odpowiedni dobór pianki do nurkowania.