Madera wakacje na Maderze zielonej wyspie

Zielona Madera

Wyspa Madera to oaza naturalnego piękna na Oceanie Atlantyckim. Pośród błękitu oceanu i soczystej zieleni porastającej wyspę roślinności wyróżniają się kolory egzotycznych kwiatów. Trzy czwarte obszaru Madery to tereny chronione. Na nich właśnie znajduje się największy na świcie las wawrzynowy (ok. 15 tys. hektarów), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lasy wawrzynowe zachowały się tylko w trzech miejscach na świecie, choć w trzeciorzędzie pokrywały teren całego basenu Morza Śródziemnego.

madera

Odczuwalne praktycznie przez cały rok wiosenne temperatury zachęcają do spacerów i wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu. Można wybrać się na spacer wzdłuż sieci kanałów nawadniających (Lavadas), odwiedzić stolicę wyspy Funchal i odkryć dziedzictwo wyspy lub bez wyznaczonego celu wędrować po pięknej okolicy. Natomiast doskonałym sposobem na podziwianie linii brzegowej jest wypłynięcie w rejs dookoła Madery.

Doskonałe samopoczucie w tak naturalnie gościnnym środowisku jest gwarantowane. Madera zapewnia również zróżnicowaną bazę hotelową oraz doskonałe warunki do żeglarstwa i nurkowania. Popularne święta odbywające się na wyspie pozwalają docenić lokalną, tradycyjną kuchnię, jak również podejrzeć jak bawią się mieszkańcy wyspy. Najbardziej znane wydarzenia na Maderze to Festiwal Kwiatów, Festiwal Atlantycki oraz przepiękny pokaz sztucznych ogni z okazji Nowego Roku.

madera2

Położenie i klimat Madery

Madera leży w odległości 310 mil od wybrzeża Afryki oraz 620 mil od kontynentu europejskiego. Podróż samolotem z Lizbony zajmuje około 1 godziny i 30 minut. Powierzchnia całkowita wyspy to 741 kilometrów kwadratowych a długość i szerokość to odpowiednio 56 i 21 km.

Z uwagi na dogodne położenie geograficzne i górzyste ukształtowanie terenu wyspa cechuje się bardzo łagodnym klimatem. Średnie temperatury powietrza latem w okolicy 25 stopni a zimą około 18 stopni, temperatury wody odpowiednio 22 i 18 stopni oraz umiarkowany poziom wilgotności sprawiają, że jej podzwrotnikowy klimat jest idealny do udanego wypoczynku o każdej porze roku.

 Madera Pico Ruivo
 

Miasteczka i miejsca na Maderze

Wybrzeże północne

Północne wybrzeże wyspy charakteryzuje się przepięknym, pokrytym zielenią krajobrazem, który wdziera się w ciemnoniebieskie wody oceanu. Plaże w tym miejscu wyspy to bazaltowe, wygładzone wodami oceanu, skały. Miejscami wybudowane zostały ułatwiające wejście do wody pomosty i kładki. Znajdziemy tu urocze miasteczka z tradycyjną zabudową, porośnięte krzewami lokalnych winorośli wzgórza oraz słynne naturalne baseny, które tworzą przybrzeżne skały. Nie zabraknie też atrakcji związanych z wodnymi sportami oraz nurkowaniem.

Porto Moniz  - słynie z naturalnych basenów, które tworzą przybrzeżne skały.

Seixal - to urocze północne miasteczko gdzie tarasowe zbocza porośnięte są krzewami lokalnych winorośli. Tutaj również możemy cieszyć się dwoma naturalnymi basenami. Plaża jest niewielka i pokryta czarnym piaskiem.

Sao Vincente i Ponta Delgada - Jest to bardzo popularne miejsce wśród surferów i zaplecze sportów wodnych. Znajduje się tam również kawiarnia na świeżym powietrzu oraz promenada między Varadouro i Baía dos Juncos. Falochron w Ponta Delgada utworzył małą zatoczkę gdzie znajduje się plaża z ciemnym piaskiem. Przy samej zatoczce znajduje się również basen.

madera 4

Sao Jorge - Podczas podróży po północnej Maderze, w głębokiej dolinie w Sao Jorge, znajduje się kompleks kąpielowy składający się z trzech basenów i restauracji. Stąd też będzie można podziwiać  fantastyczny widok oceanu oraz zielonych dolin i gór.

Santana - Znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Madera. Region składa się z sześciu miejscowości: Arco de Sao Jorge, Faial, Ilha, Santana, Sao Jorge i Sao Roque do Faial i została sklasyfikowany jako gmina w 1835 roku. Nazwa gminy pochodzi od imienia Świętej Anny, która jest patronką miasta. Od niedawna gmina jest "Rezerwatem Biosfery". Tytuł ten, nadany przez UNESCO ze względu na bogactwo ekosystemu, ma na celu ochronę różnorodności biologicznej i zrównoważonego jej wykorzystania.

Podczas odwiedzin rejonu Santana należy skorzystać z okazji, aby odwiedzić niektóre z jego atrakcji turystycznych, takich jak  typowe, kryte strzechą domki, które są jedną największych ikon kultury Regionu Autonomicznego Madery. Ogromna ilość malowniczych tras spacerowych, zapierających dech w piersiach widoków i tradycyjny charakter tej części wyspy sugerują, aby zwiedzanie odbywało się z pomocą dobrego przewodnika.

madera 5

Faial - to nowoczesny kompleks, w którym znajdują się naturalny basen, restauracje, prysznice i rozległe tereny do opalania. Kompleks obejmuje również piaszczyste boisko, które spełnia wymagania dotyczące krajowych i międzynarodowych konkursów sportowych takich jak piłka nożna, piłka ręczna i siatkówka Dla miłośników sportów motorowych w okolicy powstał tor gokartowy.

Porto da Cruz - miejscowość znana jest z imponującej góry wdzierającej  się w morze, zwanej Penha d'Águia, jak również z wyrobu lokalnego wina. Znajduje się tu również piaszczysta plaża Praia da Lagoa z dobrym dostępem do morza, restauracja oraz prysznice. Tuż przy plaży znajduje się kąpielisko złożone z dwóch basenów i zaplecza.

Wybrzeże południowe

Wybrzeże południowe to mieszanka wielu atrakcji turystycznych i miejsc do wypoczynku. 

Funchal - Gmina składa się z dziesięciu miejscowości Funchal: Imaculado Coraçao de Maria, Monte, Santa Luzia, Santa Maria Maior, Santo António, Sao Gonçalo, Sao Martinho, Sao Pedro, Sao Roque i Sé.

Jest to jedna z najstarszych miejscowości regionu. miasta Funchal otrzymało prawa miejskie  w 1508 roku i dzięki silnemu potencjałowi ekonomicznemu, społecznemu i kulturowemu przez wieki radziło sobie bardzo dobrze. Miasto Funchal ma wiele do zaoferowania: można zwiedzić wspaniałe zabytki, muzea, ogrody, udać się na zakupy, poznać budowane w portugalskim stylu brukowane ulice lub po prostu spędzić przyjemnie czas siedząc na tarasie z kieliszkiem portugalskiego wina.

Oczywiście nie można przegapić okazji do spaceru po starym mieście, którego zabytkowe centrum jest żywe i pełne barw. Pośród wielu tradycyjnych barów i restauracji dostrzec można ciekawy projekt artystyczny zwany "Otwartym szlakiem sztuki"

madera 3

Câmara de Lobos - Nadmorski obszar Câmara de Lobos, urocza rybacka wioska około 8 km od stolicy, została zmodernizowana w celu poprawy dostępu do morza. Ulepszenia objęły budowę kompleksu kąpielowego, zwanego Piscinas das Salinas oraz promenady zdobionej rzeźbami lokalnych artystów.  

Ponta de Sol - Jak sama nazwa wskazuje - region, gdzie można znaleźć więcej słońca w ciągu roku, niż w jakiejkolwiek innej części wyspy. Oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy i obejmuje trzy regiony: Ponta Do Sol, Canhas i Madalena do Mar. Piękne lasy i płaskowyż Paul da Serra to obowiązkowe punkty zwiedzania tego regionu. Plaża jest kamienista, ale infrastruktura dobrze przygotowana do zażywania kąpieli.

Ribeira Brava - Jest to niewielka miejscowość na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Teraz o wiele łatwiej dostępna dzięki budowie dwupasmowej autostrady z Funchal. Miasto oferuje wiele ulicznych kawiarni i sklepów. W pobliżu kamienistej plaży znajduje się basen, platforma do opalania oraz promenada.

Wybrzeże wschodnie

Santa Cruz - w tym miasteczku oprócz dobrze znanej, kamienistej plaży Praia das Palmeiras z dwoma basenami znajduje się również zupełnie nowy kompleks kąpielowy w pobliżu Ribeira da Boaventura. Kompleks posiada baseny, szatnie oraz zaplecze gastronomiczne. Bezpieczny dostęp do morza ułatwi mała, osłonięta zatoka. Dla wielbicieli otwartego morza wybudowano molo, które rozpoczyna się u ujścia strumienia.

Santa Cruz oferuje również park wodny - Aquaparque, gdzie można oddać się wodnemu szaleństwu na kilku zjeżdżalniach, poddać się nurtowi leniwej rzeki lub po prostu popływać.

Wschód wyspy to także miejscowość Machico oraz Canical, gdzie znajduje się jedyna na wyspie naturalna plaża z czarnym piaskiem.

santa cruz

Wybrzeże zachodnie

Madalena do Mar - Jest to niewielkie miasteczko położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, z pięknym widokiem na morze i klif. Zadbana linia brzegowa w Madelena do Mar oferuje łatwiejszy dostęp do plaży i obejmuje zaplecze sportowe i restauracje. Praia da Madalena Mar ma 700 metrów kwadratowych, taras do opalania, molo i dwie rampy ułatwiające dostęp do morza z  kamienistej plaży. Jest również plac zabaw dla dzieci oraz boisko do siatkówki.

Calheta - znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu, jedno z najgorętszych miejsc turystycznych Madery z piękną, małą przystanią i dwiema sztucznie utworzonymi piaszczystymi plażami. Jest to jedyne miejsce na wyspie, gdzie możemy cieszyć się jasnym piaskiem a plaży.

Jardim do Mar i Paul do Mar - Te dwie wioski, znajdujące się blisko siebie, znane są ze swych  żwirowych plaż oraz jednych z najlepszych w Europie warunków do uprawiania sufingu. Warto również zatrzymać się w tym miejscu dla skosztowania lokalnej kuchni składającej się głównie z dań ze świeżych owoców morza.