Egipt - informacje dla Turysty - wakacje w Egipcie

Egipt - informacje dla turysty

Planujesz urlop w Egipcie? Pozwól, że globfly.pl podpowie Ci o czym powinieneś pamiętać w  gorącej krainie Faraonów aby pobyt był tylko przyjemnością. W upalne Egipskie lato warto przestrzegać kilku żelaznych reguł, aby pobyt w Egipcie był jedynie przyjemnością.

egipt piramidy

 

Chroń głowę

Cień w Egipcie to Twój przyjaciel. Pamiętaj aby zabrać ze sobą ( lub kupić już na miejscu ) kapelusz, czapkę z daszkiem lub chustę, która osłoni Twoją głowę przed palącym słońcem Egiptu. Pamiętaj również o okularach przeciwsłonecznych by chronić oczy podziwiając niezliczone atrakcje Egiptu ! Dobrym pomysłem jest zwilżenie nakrycia głowy wodą, co pozwoli szybciej schłodzić rozgrzane słońcem skronie i pozwoli uniknąć nieprzyjemnego bólu wieczorem. Chusta dodatkowo pozwoli Ci bez problemów wejść do świątyń, w których nakrycie ramion jest bezwzględnie wymagane i egzekwowane.

Balsam do opalania

W pustynnym Egipcie nie trudno o poparzenia słoneczne, które mogą zepsuć wymarzoną podróż. Tego typu sytuacje widzi się powszechnie wśród turystów, którzy już pierwszego dnia przekreślają swoją dalszą ekspozycję na słońcu. Balsam do opalania kupisz oczywiście na miejscu. Warto jednak zabrać ze sobą sprawdzony wcześniej kosmetyk z wysokim filtrem UV.

Woda życia

Pamiętaj, Egipt to w większości pustynia...prawdziwa pustynia. Zawsze miej przy sobie butelką z wodą mineralną i regularnie nawadniaj organizm. Pod żadnym pozorem nie pij wody z kranu, nawet po przegotowaniu. ?Zemsta Faraona? to dolegliwości żołądkowe powstające z powodu odmiennej od naszej flory bakteryjnej.  Jeśli jednak przytrafi Ci się ta nieprzyjemność  zapisz nazwy najpopularniejszych leków dostępnych w egipskich aptekach: STREPTOQUIN, ANTINAL, DROTAZID. Oby nie były potrzebne.

Ubiór w Egipcie

Warto zastanowić się jaką garderobę zabieramy ze sobą do Egiptu. Zwróćmy uwagę aby były to materiały naturalne, oddychające. Oczywiste są letnie stroje typu szorty i t-shirty ale pamiętajmy , że w niektórych dobrych hotelach i restauracjach wymagane są u panów długie spodnie. Również we wspomnianych wcześniej ośrodkach religijnych nie będą tolerowane bluzki bez rękawów i krótkie spodenki - dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ciepły polar przyda się na podróż w klimatyzowanym samolocie lub autokarze. Wygodne obuwie okaże się niezbędne do długich pieszych wypraw lub na pustynne safari. Jednak większość pobytu w użyciu będą zapewne sandały lub obuwie plażowe.

Waluta w Egipcie

Najkorzystniej zabrać dolary amerykańskie ( jeśli coś nam zostanie łatwo wymienimy walutę w kraju ). Również przelicznik dolarów amerykańskich w stosunku do funta egipskiego jest korzystniejszy.  Pamiętajmy aby były minimum z roku 1996 a najlepiej poprosić w kantorze o wymianę na banknoty drukowane po 2000 roku. Weź ze sobą banknoty o mniejszych nominałach. Łatwiej targować się ze sprzedawcą pokazując, że przy sobie posiadamy tylko drobne nominały. Na miejscu warto kupić odpowiednią ilość funtów egipskich - przydadzą się w marketach, opłacie za taksówkę czy napiwek.

Warto zabrać do Egiptu

I jeszcze mała lista rzeczy, o których raczej nie myślimy przed podróżą, a które później mogą okazać się przydatne:

  • wodoszczelne obudowa do aparatu fotograficznego (warto uwiecznić przepiękne rafy koralowe)
  • buty do kąpieli w morzu (dno nie zawsze jest piaszczyste)
  • przewodnik turystyczny (nie ominie nas żadna ciekawostka)