Co warto zwiedzić na wyspie Korfu - Wakacje na Korfu

Wyspa Korfu

Korfu jest wyspą, która zachwyca długimi , piaszczystymi plażami, cudownymi zatoczkami  i malowniczymi wioskami ukrytymi pośród wzgórz, które często porośnięte są drzewami oliwnymi. Wyspa znajduje się naprzeciwko wybrzeży Epiru i w północnej części jest oddzielona od Albani cieśniną o szerokości zaledwie 1,5 mili morskiej. Korfu jest stolicą siedmiu wysp jońskich. Z powierzchnią 593 kilometrów kwadratowych plasuje się na drugim miejscu pod względem wielkości a pod względem populacji ( 140000 mieszkańców ) wysuwa się na prowadzenie.

korfu

Korfu uważana jest za najbardziej zieloną wyspę w Grecji.  Na Imponująca roślinność wyspy składają się głównie gaje oliwne i cyprysy, (około 4 mln drzew oliwnych), które były sadzone między XIII a XVIII wiekiem w tak zwanym okresie weneckim. Najwyższym szczytem wyspy jest góra Pantokrator  (906 m.).  Klimat Korfu jest łagodny i wilgotny. Gospodarka Korfu opiera się na rolnictwie, ale przede wszystkim na turystyce. Oliwa z oliwek jest wiodącym produktem na wyspie i jest uważana za jedną z najlepszych w Grecji. Inne godne uwagi produkty to mleko, masło, ser i białe wino. Bardzo znanym przysmakiem, który występuje tylko na Korsu jest Kumkwat - mała pomarańcza, która została przywieziona na wyspę przez Marco Polo z Chin w XIII wieku. Mieszkańcy Korfu od wieków wykorzystują ten egzotyczny owoc do produkcji likierów oraz słodyczy.

Głównym źródłem gospodarki Korfu jest oczywiście turystyka. Warto wymienić kilka miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć na Korfu.

kanal milosci korfu

Co warto zwiedzić na Korfu ?

Pałac Achillion

Najpopularniejszą atrakcją na Korfu jest wiecznie zielone Mon Repos, które znajduje się w Palaiopoli, około 3 km od miasta Korfu i szczyci się naprawdę wspaniałym widokiem na morze.

palac sissi korfu

Tam właśnie,  Frederick Adam, Wysoki Komisarz wysp jońskich, zbudował w 1831 wroku letnią rezydencję.  W 1864 roku pałac został przyznany królowi Jerzemu I. Swego czasu wypoczywała tam również  legendarna cesarzowa Austrii -  Elżbieta (znana bardziej jako Sissi). W tym samym pałacu urodził się Philip Mountbatten, książę Edynburga i małżonek królowej Elżbiety II. Architektonicznie imponujący  pałac kolonialny z elementami neoklasycyzmu i stylu greckiego, otoczony jest bujnymi ogrodami z ponad 2000 gatunkami roślin, które głównie były darami od rodzin królewskich.

Palac Sissi

Zwiedzający będą zachwyceni dwoma posągami  Achillesa znajdującymi się w ogrodach, tuż obok pałacu. Są to posągi umierającego Achillesa,  dłuta Ernsta Hertera oraz ogromny posąg Achillesa triumfującego. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że  na terenie pałacu były kręcone sceny do filmu o Bondzie  - "Tylko dla twoich oczu"

Pałac jest otwarty codziennie, oprócz poniedziałku, od 8.30 rano do 15.00 po południu.

Wyspa Pontikonisi

Wyspa przyjęła swoją nazwę od osobliwego kształtu przypominającego mysz.  Ta niewielka, porośnięta gęstą roślinnością wysepka została uznana za muzeum naturalne i kursują tam łodzie wycieczkowe z Kanoni, niedaleko słynnego kościoła Marii Panny. Będąc na Korfu w dniu święta Przemienienia Pańskiego ( 6 sierpień ) istnieje niepowtarzalna okazja wejścia na wyspę oraz do małego bizantyjskiego klasztoru, który jest jedyną budowlą na wyspie.

Kościół Agios Spyridonas

Jest to jeden z najważniejszych zabytków bizantyjskich w mieście Korfu, zbudowany w 1589 roku i znajduje się na Starym Mieście . W tej niesamowitej marmurowej świątyni znajdują się relikwie św. Spirydona. Przechowywane są w srebrnej krypcie z XIX wieku, w której możemy podziwiać wspaniałe freski.  Św. Spirydon jest patronem wyspy, któremu przypisuje się ratunek mieszkańców przed epidemią dżumy oraz ochronę podczas II Wojny Światowej. Kościelna dzwonnica jest najwyższą tego typu budowlą na wyspie.

Fortezza lub Stara Forteca

Fortezza znajduje się we wschodniej części miasta i jest to arcydzieło architektury z epoki bizantyjskiej i weneckiej. Wewnątrz można zobaczyć weneckie więzienia, brytyjskie koszary i szpital wojskowy, w którym obecnie znajduje się szkoła muzyczna. Z fortecy możemy cieszyć się  pięknym widokiem na Stare Miasto, morze i mały port łodzi rybackich.

Korfu Stara Forteca

Fortezza Nueva lub Nowa Forteca

Dominując na wzgórzu San Marco Fortezza Nueva została zbudowana przez Wenecjan w XVI wieku. Stwierdzono, że stary fort nie daje miastu wystarczającej ochrony.  Podobno,  aby znaleźć potrzebne materiały budowlane, architekt Francisco Vitelli musiał zburzyć 2,000 domów i kościołów.

Stary i Nowy Fort nadal są połączone podziemnym kanałem, który teraz jest zamknięty dla zwiedzających. W masywnej bramie znajduje się niesamowita rzeźba lwa, która jako godło zawsze przypomina o weneckim pochodzeniu fortecy. Aktualnie organizuje się tu wiele imprez kulturalnych, wystaw sztuki i koncertów

Korfu stolica

Palaiokastritsa

Jest to miejsce o  rzadkim, naturalnym pięknie znajdujące się jedyna 26 km na północny zachód od miasta Korfu.  Palaiokastritsa składa się z dwóch długich, piaszczystych plaż, otoczonych fantazyjnie wyrzeźbionymi skałami zatopionymi w szmaragdowe morze.  Wybrzeże jest idealnym miejscem do nurkowania i snorkelingu ze względu na liczne zatoczki i jaskinie podwodne. Również tutaj kręcono kilka ujęć do filmu "Tylko dla twoich oczu"

Paleokastritsa

Aqualand w Agios

Po zwiedzaniu pięknych zabytków i rozkoszowaniu się widokami można wybrać się na odrobinę wodnej rozrywki. Park wodny znajduje się około 10 km na zachód od miasta Korfu i zapewnia szeroką gamę zjeżdżalni, dzikich rzek, basenów ze sztucznymi falami oraz animowanych rozrywek dla dzieci. Zainteresowanych zapraszamy na oficjalną stronę Aqualand'u - www.aqualand-corfu.com

Informacje Korfu*

Numery telefonów*

Rozmiar: 640 km2

Kod Grecji: 0030

Populacja:  140 000

Kod Korfu: 26610

Najwyższe wzniesienie: Pandokratoras 906m

Szpital: 45811

Długość wyspy: 65 km

Taxi: 33811

Szerokość wyspy: 18 km (średnia)

Policja: 30265

Waluta: Euro

Biuro turystyczne: 37520

Region - Wyspy Jońskie

Lotnisko: 30180

 

Straż przybrzeżna: 32655