Bagaż w podróży samolotem - przydatne informacje

Co należy zabrać w podróż?

W wolnej chwili sporządź własną listę rzeczy do zabrania, z której możesz korzystać za każdym razem, gdy pakujesz się wyruszając w podróż. Biuro Podróży GLOB podpowiada co powinno znalezc się na takiej liscie.


bagaz lotnisko

W trakcie podróży lotniczej musisz mieć przy sobie

:

 1. Paszport lub dowód osobisty - według międzynarodowego prawa jedynym  dokumentem tożsamości poświadczającym Twoją tożsamość za granicą Polski jest paszport. Podróżujący do krajów układu Schengen (gdzie paszport nie jest wymagany do przekroczenia granicy) powinni zabrać ze sobą dowód osobisty.
 2. Plan lotu, czyli godziny wylotu i przylotu , nr rezerwacji oraz nr biletu elektronicznego
 3. Jeśli korzystałeś z odprawy online, zabierz z sobą wydrukowane karty pokładowe
 4. Wizę - jeśli podróżujesz do krajów, gdzie jest ona wymagana.
 5. Środki płatnicze (karty płatnicze, gotówka),
 6. Odpowiednie lekarstwa,
 7. Zaświadczenia lekarskie, weterynaryjne, o szczepieniach -  jeśli są wymagane,
 8. Adresy jednostek dyplomatycznych Polski. W razie utracenia dokumentów tożsamości i innych zaświadczeń należy skontaktować się z odpowiednią polską placówką dyplomatyczną.
 9. Wydrukowną polisę ubezpieczeniową - jeśli wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne

 

Jak spakować bagaż?

 • Bagaż, który zabierasz ze sobą w podróż samolotem musi spełniać warunki ustalane przez linie lotnicze, czyli wagę, rozmiar i liczbę bagażu. Każdy przewoźnik indywidualnie reguluje dopuszczalne limity bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Koniecznie zważ bagaż przed zabraniem go na lotnisko, aby uniknąć płacenia opłaty za nadbagaż.
 • Sprawdź listę przemiotów zakazanych, których przewożenie w bagażu jest zabronione.
 • Zabezpiecz bagaż i jego zawartość przed ewentualnym zniszczeniem - przedmioty delikatne i kruche owiń tkaniną lub papierem, a sam bagaż oznacz danymi teleadresowymi 
 • Wszystkie przedmioty wartościowe (biżuteria, klucze, dokumenty, lekarstwa) przewoź w bagażu podręcznym, który zabierasz na pokład samolotu.

Bagaż podręczny

Bagaż podręczny to bagaż, który zabierasz z sobą na pokład samolotu. Każde linie lotnicze ustalają własne reguły przewozu bagażu podręcznego.

Zazwyczaj jednak wymiary bagażu podręcznego nie mogą być większe niż: 55cm długości x 40 cm szerokości x 20 cm głębokości. Zawsze upewnij się u konsultanta globfly.pl lub na stronie  linii lotniczych co do konkretnej polityki przewozu bagażu podręcznego i jego elementów. Szczególne różnice występują w tanich liniach lotniczych.

Regulacje, dotyczące przewozu bagażu podręcznego na rejsach rozpoczynających się w Europie i połączeniach dalszych

Od 6 listopada 2006 na rejsach rozpoczynających się w Europie i połączeniach dalszych na pokład samolotu wolno zabierać płyny jedynie w ograniczonych ilościach.

Definicja substancji płynnych obejmuje m.in:

 • perfumy,
 • żele (np. do włosów, kąpieli),
 • pasty,
 • kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs),
 • kremy, odżywki i oliwki,
 • spraye,
 • substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty),
 • wodę i inne napoje, zupy, syropy,
 • inne substancje o podobnej konsystencji

Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml każdy (obowiązuje maksymalna pojemność podana na nadruku opakowania). Łączna pojemność wszystkich pojemników nie może przekraczać jednego litra.

 • Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
 • Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Artykuły zakupione w sklepach wolnocłowych na lotniskach w Unii Europejskiej mogą zostać wniesione do samolotu w zapieczętowanych torebkach, wraz z rachunkiem zakupu wystawionym w tym samym dniu . Artykuły te muszą zostać zapakowane do torebek i zapieczętowane przez pracowników sklepów wolnocłowych z chwilą sprzedaży.

Urządzenia techniczne w bagażu podręcznym

Zabranie na pokład takich urządzeń jak odtwarzacze MP-3, odtwarzacze CD, laptopy czy telefony komórkowe regulowane jest przepisami obowiązującymi w porcie wylotu.

Niektóre z urządzeń elektronicznych nie mogą być używane w czasie lotu, bowiem mogą zakłócać pracę elektronicznych systemów pokładowych samolotu. Nasz personel pokładowy udzieli wszelkich informacji z jakich urządzeń będzie można swobodnie korzystać w czasie rejsu.

Telefony komórkowe muszą być przełączone w tryb samolotowy lub całkowicie wyłączone przez cały czas trwania rejsu.

Bagaż rejestrowany ( nadawany do luku)

Limit bezpłatnego bagażu

Linie lotnicze przewożą bezpłatnie pewną ilość bagażu pasażerskiego (rejestrowanego). Ilości te są różne w zależności od trasy, klasy rezerwacyjnej biletu, statusu pasażera w programach lojalnościowych oferowanych przez linie lotnicze, etc.

Prosimy pamiętać, że maksymalny wymiar pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 158 cm (długość+szerokość+wysokość). W przypadku bagażu, który wykracza poza bezpłatny limit, zarówno z uwagi na ilość sztuk bagażu bądź ich wymiary, pobierane będą opłaty. Opłaty mogą byc różne w zależności od przewożnika.

Bagaż specjalny

Jeśli Twój bagaż przekracza dozwolony limit lub też gdy przewozisz szczególnie duże lub narażone na uszkodzenie sztuki bagażu (rower, deska surfingowa, snowboard, narty, duże instrumenty muzyczne, kufry-szafy, itp.) będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę oraz zgłosić ten bagaż linii lotniczej przed odlotem.

Przed podróżą prosimy o  sprawdzenie u konsultanta globfly.pl lub na stronie  linii lotniczych informacji  co do konkretnej polityki przewozu bagażu specjalnego na danej trasie.

Przedmioty wartościowe, sposób ich przewożenia

Przedmioty wartościowe, takie jak laptopy, telefony komórkowe, komputery kieszonkowe, dokumenty, dowody tożsamości, biżuteria, itp. należy przewozić w bagażu podręcznym.

Prosimy mieć na uwadze, że bagaże przekraczające limity podane dla bagażu podręcznego, muszą zostać nadane do przewozu w luku bagażowym, z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie pasażerskiej. W takim przypadku prosimy wyjąć z tego bagażu wszelkie cenne przedmioty i lekarstwa.

Lekarstwa

Zaleca się, aby w przypadku lekarstw i zastrzyków, mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że są to środki medyczne niezbędne dla potrzeb własnych.

Opakowanie lekarstw powinno być odporne na uderzenia i wstrząsy, zaś przyjmowane lekarstwa powinny być, w miarę możliwości rozdzielone i spakowane do kilku bagaży podręcznych. Wskazane jest, aby w bagażu podręcznym mieć od półtorej do podwójnej ilości potrzebnych lekarstw. W wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się, że lot zostanie przekierowany lub odlot opóźni się - nawet jeśli pasażerowie znajdują się już na pokładzie samolotu.

Zwierzęta

Jeżeli chcecie Państwo  zabrac ze sobą w podróż swojego pupila proszę to zgłośic naszemu konsultantowi w momencie rezerwacji biletu. Zwierzęta można przewozić na pokładzie jedynie w określonych, szczególnych przypadkach. Więcej informacji na ten temat uzyskają Państwo bezpośrednio na dzwoniąc lub pisząc do globfly.pl

Przedmioty zabronione do przewozu

Ze względów bezpieczeństwa międzynarodowe przepisy zabraniają przewozu następujących przedmiotów zarówno w bagażu nadawanym przy odprawie jak i w bagażu podręcznym:

 • walizki z zainstalowanymi urządzeniami alarmowymi
 • materiały wybuchowe, ognie sztuczne, race
 • pojemniki ciśnieniowe zawierające gazy drażniące, gazy do samoobrony, butle turystyczne
 • pojemniki z cieczami łatwopalnymi jak np. gaz do zapalniczek, farby, lakiery, środki czyszczące i rozpuszczalniki
 • artykuły łatwopalne, np. zapałki
 • substancje, które przy kontakcie z wodą emitują łatwopalne gazy
 • substancje utleniające, jak np. wybielacze, nadtlenki
 • substancje trujące (toksyczne) i zakaźne, jak np. rtęć, hodowle kultur bakterii i wirusów
 • materiały i przedmioty radioaktywne
 • substancje żrące, jak np. kwasy, zasady, akumulatory z ciekłym elektrolitem
 • materiały silnie magnetyczne
 • sprzęt i narzędzia napędzane silnikami benzynowymi zawierające niewielkie ilości paliwa (np. w celach próbnych)

Oznaczenie bagażu podróżnego

Do każdej sztuki bagażu, którą nadajesz, powinna być przyczepiona widoczna wywieszka lub nalepka z Twoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu (najlepiej komórkowym). Odpowiednie wywieszki i nalepki można otrzymać bezpłatnie w stanowisku odprawy.

Wskazane jest także, aby umieścić etykietkę lub nalepkę z nazwiskiem w środku każdej sztuki nadawanego bagażu.

Prosimy usunąć wszystkie wywieszki z poprzednich podróży; pozostawienie ich spowodować może mylne wysłanie bagażu na inne lotnisko.

Bagaż zagubiony

Prosimy o bezzwłoczne zgłoszenie zagubienia bagażu w odpowiednim stanowisku. Jeśli zgłosisz brak bagażu w terminie późniejszym, będzie na Tobie spoczywał obowiązek udowodnienia jego wcześniejszego zaginięcia, co jest oczywiście bardziej skomplikowane.

Czego nie można wwieźć do Polski

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004r), nasz kraj został objęty unią celną co oznacza, że przywóz przedmiotów z UE  do Polski przez turystów nie podlega żadnym ograniczeniom, aczkolwiek przywożone przedmioty muszą być  przeznaczone do użytku osobistego. Można również przewozić towary,  które zamierzamy przeznaczyć na prezenty, ale ich sprzedaż jest już naruszeniem prawa.
Co do wwozu przedmiotów do Polski spoza krajów EU przepisy są o wiele bardziej rygorystyczne.

Wyjeżdzając na wczasy nie możemy przywieźć na teren kraju:

 • muszli
 • koralowców
 • fragmentów lub całości kości, szczęk, skór czy rogów
 • piór dzikich ptaków
 • wyrobów z wełny antylopy
 • żywych zwierząt
 • wypchanych zwierząt
 • biżuterii oraz wyrobów skórzanych, które zawierają części lub są wykonane z gatunków chronionych
 • wszelkiego rodzaju skór zwierząt
 • leków produkowanych w Azji (tzw. medycyna chińska)
 • roślin (w szczególności roślin chronionych - storczyki, rośliny owadożerne i kaktusy)
 • owoców, nasion, sadzonek, drewna tropikalnego, kaktusów

Uwaga:

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej próba wwiezienia wyżej wymienionych przedmiotów jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.