canada eta

ETA wymagana dla Polaków podróżujących do Kanady.


Już od 15 marca 2016 wszyscy Polacy podróżujący do Kanady będą objęci wymogiem uzyskania eTA (Electronic Travel Authorization), czyli elektronicznej autoryzacji podróży. Autoryzacja, dokonywana on-line, jest wymagana dla wszystkich krajów objętych ruchem bezwizowym do Kanady. Nie obejmuje jednak podróży drogą lądową lub morską - tylko podróż samolotem objęta jest obowiązkiem uzyskania eTA.

Jak ubiegać się o eTA do Kanady?

Wykaz krajów, które objęte są ruchem bezwizowym i wymagają eTA znajduje się tutaj. Cały proces rejestracji podróży odbywa się drogą elektroniczną. Elektroniczny formularz oraz instrukcje znajdziemy na stronie Citizenship and Immigration Canada. Ważne aby wniosek wypełnić starannie i zgodnie z prawdą. Uzyskane zezwolenie pozwala podróżować do Kanady przez okres pięciu lat. Po upłynięciu tego okresu lub w przypadku wyrobienia nowego paszportu obowiązkowo wypełniamy wniosek ponownie. 

Koszt rozpatrzenia wniosku to 7 dolarów kanadyjskich (CAD), czyli około 20 PLN. Do złożenia opłaty wymagana jest karta kredytowa. Wnioski dostępne są w języku angielskim oraz francuskim.Składając wniosek potrzebujemy również ważnego paszportu oraz adresu e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie oraz uzyskany status (eTA ok lub eTA not ok). Nie ma potrzeby drukowania potwierdzeń, ponieważ status eTA jest przypisany do numeru naszego paszportu i automatycznie sprawdzany przed podróżą na lotnisku. W przypadku odmowy wymagany jest kontakt z ambasadą kanadyjską. Należy również pamiętać, że ostateczną decyzję o wpuszczeniu pasażera na teren Kanady podejmuje urzędnik na lotnisku docelowym. 

 

google plus - Biuro Podróży Glob